Faktoringas: kokia tai paslauga ir ar įmanoma ją gauti turint blogą kredito istoriją?

Sąskaitų finansavimas (faktoringas) – Lietuvos verslui vis geriau pažįstama sąvoka. Ši paslauga ypatinga tuo, kad įmonės gali nedelsiant gauti pajamas iš išrašytų sąskaitų faktūrų. Kitaip tariant, faktoringo įmonė apmokės sąskaitą Jums, o jai lėšas perves Jūsų klientas.

Įprastai verslai faktoringo teikiamais privalumais naudojasi norėdami nedelsiant gauti lėšų, tačiau ne vieno verslo savininkui kyla klausimas, ar dėl sąskaitų finansavimo galima kreiptis turint blogą kredito istoriją?

Kokią naudą faktoringas teikia?

Pagrindinė nauda, kurią teikia faktoringas – jogvisuomet turėsite apyvartinių lėšų, tad nereikės stabdyti svarbių verslo procesų. Gautas lėšas (iki 90 procentų sumos, nurodytos sąskaitoje) galėsite iš karto naudoti tolesnei verslo plėtrai.  

Dar viena iš didesnių naudų – jog nereikės nuolat raginti klientų, kurie pamiršta apmokėti sąskaitas arba delsia iki termino pabaigos.

Reikalavimai, keliami dėl faktoringo besikreipiantiems verslams

Prieš perimdamos sąskaitų administravimą į savo rankas, faktoringo bendrovės patikrins, ar Jūsų verslas atitinka tam tikrus reikalavimus. Faktoringo paslaugos gavėjo portretas:

  • Jūsų klientai – komercinės įmonės arba valstybės institucijos;
  • Jūsų klientai turi palankią kredito istoriją;
  • Jūsų įmonei nėra paskelbtas bankrotas;
  • Sąskaitose faktūrose nenumatyta tam tikrų suvaržymų / apribojimų;
  • Galite dalytis įmonės informacija (nėra su tuo susijusių apribojimų);
  • Turite planą, kaip įmonė spręs finansines problemas krizių atveju.

Ar Jūsų kredito reitingas svarbus kreipiantis dėl faktoringo?

Jūsų kredito istorija tikrai neparodys, ar atitinkate faktoringo bendrovių keliamus reikalavimus. Net ir žemą kredito reitingą turinčios įmonės dažnai kreipiasi į faktoringo įmones norėdamos gauti lėšų, kuriomis iškart galėtų disponuoti.

Tačiau faktoringo įmonė vis tiek patikrins kredito istoriją: tai padeda įvertinti riziką. Faktoringo bendrovė Jūsų kredito reitingą stebės norėdama sužinoti, kiek rizikos ji nori prisiimti ir kiek ji bus atsakinga už tam tikrą verslą.

Atkreipkite dėmesį: faktoringo įmonėms kur kas svarbesnis kriterijus – Jūsų gautinos sumos, o ne kredito reitingas. Kredito istorija gali būti reikalinga ir nustatant didesnius komisinius mokesčius už finansuotą sąskaitą faktūrą.

Ar pats faktoringas atsispindės kredito istorijoje?

Gera žinia – ta, kad faktoringas nedaro įtakos Jūsų kredito reitingui. Šis procesas nepadidina Jūsų įsiskolinimų.

Į ką reikėtų atsižvelgti išrašant sąskaitas turintiems blogą kredito reitingą klientams?

Faktoringo įmonės, prieš perimdamos sąskaitą, peržiūrės ir Jūsų kliento kredito reitingą. Prasta kredito istorija turės įtakos bendram vertinimui ir gali padidinti faktoringo mokesčius.

Faktoringo bendrovė, jei tik įmanoma, peržiūrės Jūsų kliento gautinas sumas: tai dar vienas kriterijus, padedantis įvertinti klientų patikimumą. Finansuotojai nori daugiau garantijų, kad klientas yra mokus ir laiku apmokės sąskaitą.

Taip pat faktoringo bendrovės kartais paprašo pateikti sąskaitų faktūrų konkretiems klientams apmokėjimo istoriją: tai vėlgi joms padeda įvertinti Jūsų klientų mokumą. Jei faktoringo bendrovė pastebės, kad klientas visuomet linkęs nepaisyti sąskaitoje nurodyto apmokėjimo termino, visa tai padidins bendrą faktoringo mokestį.

Sąskaitas apmokėti vėluojantis klientas laikomas rizikingu, todėl didesnė rizika reiškia išaugusius mokesčius.

Norint sumažinti riziką verta atkreipti dėmesį, kad yra dvi sąskaitų finansavimo rūšys: faktoringas su regresu ir faktoringas be regreso. Regresas – tai kliento, pasirinkusio faktoringo paslaugą, atsakomybė pirkėjui neapmokėjus gautos sąskaitos faktūros.

  • Faktoringas su regresu reiškia, kad jei pirkėjas nesumoka pagal perleistą reikalavimą, pardavėjas privalo perimti visą ar dalį pirkėjo prievolės.
  • Savo ruožtu faktoringas be regreso reiškia, kad klientas perleidžia reikalavimo teisę į savo skolininką.

Mitai apie faktoringą

Faktoringo paslaugos kaina. Rinkoje egzistuoja mitas, jog faktoringo paslaugos rinktis neverta dėl didelės kainos. Tačiau sąskaitos yra finansuojamos dažniausiai trumpam periodui – iki 60 dienų, todėl vertinant būtent greitą finansavimą trumpuoju laikotarpiu faktoringas yra pigi alternatyva norint gauti finansavimą.

Pablogės santykiai su klientu. Faktoringo paslauga finansuoja Jūsų klientų Jums išrašytas sąskaitas faktūras su atidėjimu. Jeigu klientai su faktoringo paslauga sutinka, vadinasi, Jumis pasitiki ir padeda Jums augti kaip partneriui. Tai yra teigiamas aspektas. Jūsų klientams vėluojant atsiskaityti, „SERGEL finance“ visuomet atsižvelgia į galimas vėlavimo aplinkybes ir vėlavimo palūkanoms gali būti taikomas tolerancijos laikotarpis.

Paskola verslui yra geresnė alternatyva. Faktoringo paslauga yra paskolos alternatyva verslui. Bankai dažniausiai taiko gerokai didesnius rizikos reikalavimus ir žemesnį kredito reitingą turinčių įmonių nefinansuoja. Taip pat įsipareigojimai kreditoriui visuomet bus matomi: pastarieji neprideda vertės įmonės kredito reitingui augti. Faktoringo paslauga nėra matoma tarp įmonės įsipareigojimų ir paprastai yra gerokai lankstesnė. Visuomet galima pasididinti norimus finansuoti limitus arba, kai paslauga taps neaktuali – nustoti ja naudotis. Tuo tarpu paskola nėra toks lankstus įrankis. Alternatyvūs finansavimo šaltiniai, kaip, pavyzdžiui, faktoringas, neretai yra geresnis ir pigesnis pasirinkimas verslui. Taigi, alternatyvūs finansavimo šaltiniai, kuriuos užtikrina „SERGEL finance“, yra lankstesni ir paprastesni.

Apibendrinimas

Faktoringas padės Jūsų verslui padengti einamuosius kaštus. Nedvejodami kreipkitės į „SERGEL finance“: finansinė injekcija padės įsigyti Jums reikalingą įrangą, medžiagų ir investuoti į tas sritis, kurioms dabar reikia daugiausia dėmesio.

Faktoringas – ne tik įmonės veiklai palaikyti, bet ir sėkmingai plėtrai įgyvendinti.