Faktoringo įmonės pasirinkimas – vienas iš strateginių finansinių sprendimų norint sėkmingai auginti verslą.

Jeigu jūsų verslas teikia paslaugas kitiems verslams, tikriausiai esate susipažinę su sąskaitų faktūrų ruošimo procesu: atsakingi darbuotojai sąskaitas parengia, išsiunčia klientams, po to laukiama, kol lėšos pasieks įmonės banko sąskaitą. Įprastai sąskaitos apmokamos per 30–60 (kartais – ir 90) dienų, tad tokie terminai gali sukelti problemų stengiantis subalansuoti įmonės pinigų srautus. Tad išeitį rasti padeda faktoringas arba, paprasčiau tariant, sąskaitų finansavimas. Mainais į nedidelius komisinius mokesčius jūs taip reikalingų lėšų gaunate čia ir dabar.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis faktoringo bendrovę? Rinkoje faktoringo paslaugą teikiančių finansuotojų sparčiai daugėja. Žvelgiant iš klientų perspektyvos, rasti patikimą įmonę – išties nelengva užduotis. Tačiau mūsų parengtas trumpas klausimynas tikrai padės sudėti visus taškus ant „i“.

Taigi, norintiems rasti ir pasirinkti tinkamiausią faktoringo įmonę reikia išsiaiškinti:

  1. Kuo ypatingas pasirinktos bendrovės faktoringas?
  2. Kokio tipo paslaugas pasirinkta bendrovė siūlo?
  3. Su kokiomis įmonėmis faktoringo bendrovė dirba?
  4. Kiek ji sukaupusi patirties?
  5. Kokie įkainiai taikomi faktoringo paslaugai?
  1. Kuo ypatingas pasirinktos bendrovės faktoringas ir kokią dalį sąskaitos įmonė pasiruošusi padengti?

Natūralu, kad kiekvienos įmonės nuostatai ir faktoringo paslaugos skiriasi. Tad išsiaiškinkite, ar numatytas minimalus (maksimalus) finansuojamų sąskaitų faktūrų kiekis; ar įmonė norės kontroliuoti visas gautinas sumas, ar bus galima perduoti tik pavienes / tam tikrų klientų sąskaitas; kaip greitai gausite lėšas; kas nutiks klientui sąskaitos neapmokėjus ir t. t.

Faktoringo bendrovės gali padengti nuo 75 iki 90 proc. sąskaitos sumos, tačiau dažniausiai pervedama apie 80–85 proc. lėšų. Užsienio šalyse vadinamojo avanso dydis labai priklauso ir nuo įmonės veiklos srities. Pavyzdžiui, dėl didesnės rizikos statybų sektoriaus įmonės gali tikėtis gauti tik iki ~ 80 proc. sąskaitos sumos.

  • Kokio tipo paslaugas pasirinkta bendrovė siūlo? Ar faktoringas – pagrindinė, ar viena iš paslaugų?

Verta atkreipti dėmesį, ar įmonė siūlo ir kitus finansinius produktus (paskolas verslui ir privatiems klientams, lizingą ir kt.), kurie gali būti naudingi verslui.

„SERGEL finance“ yra „Marginalen“ grupės dalis. Rinkoje kaip „GelvoraSergel“ taip pat teikiame ir skolų išieškojimo paslaugas. Todėl savo klientams galime pasiūlyti visą sąskaitos administravimo procesą nuo dar nepradelstų sąskaitų finansavimo iki profesionalios pagalbos atgaunant lėšas iš atsiskaityti laiku vėluojančių tiekėjų arba klientų. Tai papildoma nauda, kurią nemokamai suteikiame savo klientams: galime juos konsultuoti teisiniais skolos adminsitravimo klausimais.

  • Su kokiomis įmonėmis faktoringo bendrovė dirba?

Daugelis įmonių gali finansuoti bet kokia veikla užsiimančios įmonės sąskaitas. Dalis įmonių, ypač dirbančios su stambiais verslais, specializuojasi keliose pramonės šakose. Vadinasi, jos yra susipažinusios su tam tikruose sektoriuose verslą plėtojančių įmonių mokėjimo įpročiais.

Tačiau Lietuvoje, kur faktoringo paklausa nėra didelė, tikrai nebūtina ieškoti įmonės, kuri jau būtų dirbusi su nišiniais verslais. Kur kas svarbesnis kriterijus – tinkamai pristatyti Jūsų verslo modulį ir perspektyvas. Taip pat klasikiniame faktoringe svarbu, su kokio dydžio verslais Jūs dirbate, o Jūsų verslui dažnu atveju rinkoje pakanka dirbti bent vienerius metus.

  • Kokie įkainiai taikomi faktoringo paslaugai?

Faktoringo kaina Lietuvoje 30 d. terminui – nuo 0,5 proc. iki ~ 2–3 proc. nuo sąskaitos sumos. Iškart verta suabejoti įmone, kuri, jums pateikus visą pagrindinę informaciją, vengia įvardyti tikslius paslaugos įkainius. Tiesa, jei faktoringo paslaugos kaina – mažesnė nei 0,5 proc., vadinasi, galimai yra paslėptų mokesčių, kurie didina bendrąja finansavimo kainą.

„SERGEL finance“ interneto svetainėje galite rasti preliminarią faktoringo skaičiuoklę ir sužinoti, kiek ši paslauga kainuos. Pavyzdžiui, finansuojant 10 000 eurų sąskaitą „SERGEL finance“ jums perves 9 000 Eur dydžio avansą, o klientui sąskaitą apmokėjus – dar 928 eurus. Bendra finansavimo kaina – vos 72 eurai, arba 0,72 proc.

Jei preliminarios sąlygos tinka, nedelsdami galite užpildyti paraišką ir sulaukti specialiai jums skirto faktoringo pasiūlymo.

  • Kokia faktoringo bendrovės patirtis ir lėšų kilmė?

Įmonės patirtis ir lėšų skaidrumas – vieni svarbiausių klausimų, kuriuos galite užduoti faktoringo bendrovei. Geriausios faktoringo bendrovės gyvuoja ilgiau nei dešimtmetį. Tai reiškia, kad tokios įmonės jau yra dirbusios ir kriziniais laikotarpiais, pavyzdžiui, pandemijos, recesijų metu. Pavyzdžiui, „SERGEL finance“ yra Švedijoje įsikūrusios AB „Marginalen“, 2010-aisiais tapusios banku, dalis.

Verslo finansavimo kontekste gana dažna problema – rinkoje nuskambėję skandalai dėl naudojamų lėšų skaidrumo. Pavyzdžiui, kai kurios faktoringo įmonės siejamos su Rusijos pinigais, kitos – su Italijos mafijos finansais, todėl „SERGEL finance“ stiprioji pusė – Švedijos bankinių ir finansinių paslaugų grupė „Marginalen“. Pasirinkę „SERGEL finance“ galite būti tikri dėl lėšų skaidrumo.